Syndrom canalis carpi
SYNDRÓM KARPÁLNEHO TUNELA – (syndróm karpálneho kanála, úžinový syndróm, útlak nervus medianus atď. )
Všetky tieto názvy majú jedného spoločného menovateľa. Tým je stlačenie nervu, ktoré vedie k poruche citlviosti časti tela, vzdialenej od miesta stlačenia. Pekná definícia. Tá však pacientovi veľmi nepomôže. Pomôcť mu môže jedine chirurg. V najlepšom prípade plastický chirurg, so zameraním na chirurgiu ruky.
Príznaky ochorenia sú dosť typické a ľahko rozlíšiteľné. Tým sa toto ochorenie stáva ľahko diagnostikovateľným a aj riešiteľným.
Najčastejším dôvodom, prečo pacient/ka vyhľadá lekára, je pocit tŕpnutia rúk. Najmä v noci. Pacient/ka sa často prebúdza zo spánku s pocitom mravenčenia prstov, ktoré ustúpi po vytrasení rúk. Pacientovi/ke sa môže občas cez deň stať, že mu vypadnú z ruky predmety, že má prsty necitlivé alebo prsty neadekvátne reagujú na chlad. Toto všetko sú príznaky ochorenia s názvom SYNDRÓM KARPÁLNEHO TUNELA.
Ochorenie je spôsobené stlačením nervu, ktorý inervuje palec, ukazovák, prostredník a polovicu prsteníka. Stlačenie je najčastejšie v mieste zápästia, kde nerv prechádza úzkym priestorom spolu so šľachami k jednotlivým prstom. Príčina je neznáma. Postihuje najčastejšie ženy stredného veku.
Diagnostika je jednoduchá, no napriek tomu pacienti/ky často vyhľadávajú lekára s pokročilým nálezom. Kým v počiatočných štádiách je návrat citlivosti po operácii takmer 100%, v pokročilých štádiách to tak už nemusí byť. Môže pretrvávať porucha citlivosti a slabosť palca ruky.
Jediným riešením, ktoré môže priniesť dlhodobý výsledok a zlepšenie je operácia.
Príprava pred operáciou
Pred operáciou je nevyhnutné absolvovať neurologické vyšetrenie, EMG vyšetrenie. Nie sú jednoznačne potrebné vyšetrenia krvi v prípade, že ide o zdravého pacienta/ku. Ak má pacient/ka akékoľvek sprievodné ochorenia, je vhodné nechať pred operáciou urobiť aspoň základné vyšetrenie krvi a vnútorného prostredia. Vo vážnejších prípadoch požadujeme interné predoperačné vyšetrenie.
Pacient/ka prichádza na naše pracovisko v deň zákroku, asi hodinu pred výkonom. Po prezlečení je pacient/ka prenesená na operačnú sálu, kde je uložená na operačný stôl. Operatér s pomocou sestry umyjú operačné pole, v tomto prípade ruku, dlaň a prsty a obložia ho sterilným krytím.
Priebeh operácie
Operácia je vykonávaná v miestnom znecitlivení. Anestetikum je podávané injekčne, do dlane a zápästia v dvoch až troch vpichoch. V priebehu 2-5 minút od podania je miesto necitlivé natoľko, že je možné vykonať operačný výkon bezbolestne. Rez je vedený v dlani, kolmo na zápästie, v dĺžke asi 3-4 cm. Po následnej preparácii operatér uvoľňuje stlačený nerv preťatím priečneho väzu na zápästí. Pred uzatvorením rany operatér skontroluje, či rana nekrváca, a uzatvorí ranu jednotlivými nevstrebateľými stehmi. Rana je prelepená náplasťou, obvinadlom a pacientovi/ke je zhotovená dočasná sadrová dlaha.
Pooperačné obdobie
Pacient/ka ihneď po operácii, ak je to možné a dovoľuje to jeho/jej stav odchádza do domáceho ošetrenia. Na kontrolu prichádza na druhý resp. tretí deň od operácie na preväz, kedy sa skontroluje lokálny stav. Podľa potreby je nasledujúca kontrola o 5 -7 dní od operácie a následne 14 dní od operácie, kedy sú odstránené stehy. Po odstránení stehov, môže pacient/ka začať s postupnou rehabilitáciou funkcie ruky. Táto môže, podľa potreby, trvať aj 6 mesiacov. Tak dlho môže trvať návrat k plnohodnotnému zaťažovaniu operovanej ruky.
Tak, ako každý operačný zákrok, aj uvoľnenie NERVUS MEDIANUS má svoje úskalia. Napriek tomu, že na ne neradi myslíme, musíme o nich hovoriť a musíme mať pre ne adekvátne riešenia.
KOMPLIKÁCIE:
- Krvácanie - riešením je podanie liekov na zlepšenie zrážania krvi.
- Infekcia - riešením je podanie antibiotickej liečby, uvoľnenie stehov a drenáž rany
- Porucha citlivosti časti vzdialenej od miesta operácie - zlepšenie môže priniesť rehabilitácia a úlohu môže zohrať aj časový faktor. Citlivosť kože môže zostať aj trvale mierne znížená
- Porucha hybnosti palca - je to vážna komplikácia, ktorá vzniká pri porušení vetvičky stlačeného nervu. Riešením je zošitie vetvičky a rehabilitácia.
- Nevyhovujúca jazva - riešením je reoperácia a zmeny priebehu jazvy alebo silikónové náplaste na jazvu resp. masáže jazvy.
- Zvýšená citlivosť v oblasti jazvy - zlepšenie môže priniesť medikamentózna liečba, masáže jazvy alebo vyzretie jazvy – časový faktor.
- Kontrahujúca jazva - riešením je reoperácia a zmeny priebehu jazvy
- Keloidná jazva - je to vážna komplikácia, ale našťastie v tejto lokalite extrémne zriedkavá. Riešením sú masáže jazvy, kryoterapia, aplikácia kortikoidov atď. Žiadne riešenie však nie je jednoznačne účinné. Môže priniesť zlepšenie stavu, avšak po ukonče